Τετάρτη, 30 Σεπτεμβρίου 2020
- - - - - -
A+ R A-

ΙΣΤΟΡΙΑ

   Στην  Ανατολική Στερεά και Εύβοια δηλαδή στη σημερινή διοικητική περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας , η ενασχόληση της  νεολαίας με το

μπάσκετ ξεκινάει στο  τέλος της δεκαετίας του  ΄50  από τη Θήβα  με τον Κάδμο και  τη Χαλκίδα με τον Τρίτωνα . Οι  δύο  αυτές  ομάδες

  μαζί με τον Ποσειδώνα  Λουτρακίου δημιούργησαν τα δικά τους ανεξάρτητα πρωταθλήματα για σειρά  ετών στα ανοικτά αλλά ιστορικά γήπεδα τους . ΄Αξιο αναφοράς είναι  το γεγονός  ότι  στα μέσα της δεκαετίας του ΄60  με τον Κάδμο αγωνίσθηκαν για πρώτη φορά στην ΄Ελλάδα  έγχρωμοι Αμερικάνοι αθλητές οι οποίοι υπηρετούσαν στη βάση του Κιθαιρώνα .

    Το 1980 το μπάσκετ της Περιφέρειάς μας κάνει ένα μεγάλο βήμα . Κάποιοι  λίγοι  ρομαντικοί   παράγοντες  αποφασίζουν  να κινήσουν τις διαδικασίες και να δημιουργήσουν  την Τοπική Επιτροπή Καλαθοσφαίρισης  Ανατολικής  Στερεάς και Εύβοιας  η οποία αναγνωρίσθηκε από την ΕΟΚ με έδρα τη Θήβα .

   Τα πρώτα σωματεία που δημιούργησαν την Τ.Ε  ήταν  η  ΑΓΕ Χαλκίδας,  ο ΓΣ Κάδμος  Θήβας,  ο  Α.Κ.Ο Λιβαδειάς  , ο Φροίξος Ορχομενού , ο ΑΣ Φθιώτις και ο Λοκρός Αταλάντης.

    Παρά τις πολλές δυσκολίες η Τ.Ε διοργάνωσε τα πρωταθλήματα Ανδρών , Εφήβων  και  Παίδων για 6 αγωνιστικές περιόδους .

    Το Ελληνικό Μπάσκετ είχε αρχίσει την ανοδική του πορεία κερδίζοντας συνεχώς δημοτικότητα και έχοντας προσελκύσει κοντά του μεγάλο κομμάτι νεαρών αθλητών αλλά και φιλάθλων .

Φυσική συνέπεια ήταν η αναβάθμιση και στη περιφέρειά  μας με την ίδρυση και λειτουργία  της ΄Ενωσής  μας   το 1986, ένα χρόνο πριν το χρυσό μετάλλιο  για το άθλημά μας στο Πανευρωπαϊκό  του 1987.   

Στην ΕΣΚΑΣΕ ανήκουν όλα τα σωματεία που καλλιεργούν το άθλημα του μπάσκετ και εδρεύουν σε πόλεις των Νομών Βοιωτίας ,  Εύβοιας , Φθιώτιδας, Φωκίδας  και  Ευρυτανίας.

Τα ιδρυτικά σωματεία  - μέλη της  ΕΣΚΑΣΕ όπως αναφέρονται στο καταστατικό είναι τα εξής:

Γ.Σ ΚΑΔΜΟΣ ΘΗΒΑΣ – Α.Σ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ  -  Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ -  ΓΑΣ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ -  ΑΟ ΔΟΞΑ ΨΑΧΝΩΝ  -  ΑΟ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΜΑΝΤΟΥΔΙΟΥ

- Α.Κ.Ο.ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ -  ΑΠΟ ΚΑΛΛΙΘΑΙΚΟΣ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ - Α.Ψ.Λ ΜΕΔΕΩΝ - Γ.Α.Σ ΑΜΦΙΣΣΑΣ –   ΓΣ ΙΤΕΑΣ -  ΑΟ ΕΛΑΤΕΙΑΚΟΣ

Το 2020 πλέον η ΄Ενωση είναι 34 ετών και τα  σωματεία-μέλη που διαχρονικά έχουν εγγραφεί   έχουν φθάσει  τα 120.

Τη περίοδο 2019-20 ενεργά είναι  58 σωματεία.

Όλα αυτά τα χρόνια ο δρόμος ήταν ανηφορικός και δύσκολος στη προσπάθεια των διοικούντων  της ΄Ενωσης να οργανωθούν τα πρωταθλήματα όσο το δυνατόν καλύτερα ώστε να ανταποκρίνονται στη δυναμική του αθλήματος  στη περιοχή μας,  στην ανάδειξη των νέων αθλητών μας και στον ευγενή

ανταγωνισμό , στηρίζοντας παράλληλα την αναπτυξιακή παραγωγική διαδικασία που αποτελεί τη βάση όλου του οικοδομήματος του μπάσκετ.

Η ΕΣΚΑΣΕ  διοργανώνει  πρωταθλήματα  Ανδρών  Α! ,  Β!,  Γ! κατηγορίας , Γυναικών , Εφήβων, Παίδων, Νεανίδων  και  Κορασίδων.

Επίσης διοργανώνει κάθε χρόνο τα  τουρνουά  Παμπαίδων και Παγκορασίδων  για τους μικρούς αθλητές /τριες  που ξεκινούν την ενασχόλησή  τους με το άθλημά μας .

Σε όλες τις πόλεις της ΄Ενωσης διαχρονικά  έχουν διοργανωθεί μεγάλες εκδηλώσεις όπως επίσημοι αγώνες Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων Ανδρών και Γυναικών , Τελικός Κυπέλλου  Ελλάδος , Διεθνείς φιλικές συναντήσεις και τουρνουά , Τελικές φάσεις Πανελληνίων Πρωταθλημάτων , Πανελλήνιοι αγώνες 

Ενώσεων , Ειδικά πρωταθλήματα ανόδου σε Εθνικές κατηγορίες καθώς και πολλές άλλες σημαντικές διοργανώσεις.

΄Ολες οι μεγάλες πόλεις από όλους τους νομούς της περιφέρειάς μας έχουν τουλάχιστον μια ομάδα που συμμετέχει  ή συμμετείχε στα πρωταθλήματα όλων των Εθνικών κατηγοριών ενώ υπήρξαν πολλοί αθλητές μας που στελέχωσαν τις εθνικές ομάδες καθώς και μεγάλες ομάδες της χώρας μας.

  Η προσπάθεια για αναβάθμιση, ανάπτυξη και διάδοση του αθλήματος στη περιοχή μας είναι διαρκής όχι μόνο από πλευράς της ΄Ενωσης αλλά και από όλα τα σωματεία  μας

Όμως το πιο σημαντικό έργο της ΄Ενωσης  και των σωματείων είναι η μεγάλη προσφορά στη νεολαία της περιφέρειάς μας.

 

 

Πίνακας  Πρωταθλητριών  Ομάδων  ΕΣΚΑΣΕ  από περίοδο 1986-87

 

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ     ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΝΔΡΩΝ Α! ΑΝΔΡΩΝ Β! ΑΝΔΡΩΝ Γ! ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΕΦΗΒΩΝ ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΠΑΙΔΩΝ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
1986-87 ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ     ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ ΓΣ ΚΑΔΜΟΣ ΘΗΒΑΣ  Α. Κ .Ο ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α. Κ .Ο ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ
1987-88 ΓΑΣ  ΑΜΦΙΣΣΑΣ ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΘΗΒΑΣ    ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ ΓΣ ΚΑΔΜΟΣ ΘΗΒΑΣ  Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΓΣ ΙΤΕΑΣ Α. Κ .Ο ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ
1988-89 ΑΣ ΦΘΙΩΤΙΣ Θ.Ε ΚΑΡΥΣΤΟΥ   Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α. Κ .Ο ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ Α. Κ .Ο ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ
1989-90 Α. Κ .Ο ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ ΓΣ  ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ   ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ Α. Κ .Ο ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Ο ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 96 ΜΑΝΤΟΥΔΙΟΥ
1990-91 Α.Σ ΦΘΙΩΤΙΣ Θ.Ε ΚΑΡΥΣΤΟΥ   Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΓΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ
1991-92 ΓΑΣ  ΑΜΦΙΣΣΑΣ Γ.Σ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ   Γ.Σ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α. Κ .Ο ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ
1992-93 ΓΣ ΚΑΔΜΟΣ ΘΗΒΑΣ  ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ   Γ.Σ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Γ.Σ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ
1993-94 Α.Σ ΦΘΙΩΤΙΣ Γ.Σ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ   ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΓΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ Α.Σ ΦΘΙΩΤΙΣ ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ
1994-95 ΓΑΣ  ΑΜΦΙΣΣΑΣ Γ.Σ ΑΛΙΑΡΤΟΣ Γ.Σ ΟΡΧΟΜΕΝΟΥ ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Σ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Σ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ
1995-96 Α.Ε ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ Γ.Σ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΑΟ ΑΣΤΕΡΑΣ 80 ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ  ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ Γ.Σ ΚΑΔΜΟΣ ΘΗΒΑΣ  ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ
1996-97 Γ.Σ ΙΤΕΑΣ Γ.Σ ΟΡΧΟΜΕΝΟΥ ΑΟ ΚΑΜΜΕΝΑ ΒΟΥΡΛΑ Α.Σ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ Γ.Σ ΚΑΔΜΟΣ ΘΗΒΑΣ  ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ
1997-98  ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΜΑΛΕΣΙΝΑΣ ΘΕ ΚΑΡΥΣΤΟΥ ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΜΙΑΣ ΓΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ Γ.Σ ΗΡΑΚΛΗΣ ΘΗΒΑΣ ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ
1998-99 Γ.Σ  ΛΑΜΙΑΣ Α.Σ  ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ Α.Ο ΦΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Γ.Σ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΑΟ ΑΣΤΕΡΑΣ 80 ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ
1999-00 Γ.Σ ΚΑΔΜΟΣ ΘΗΒΑΣ  ΓΣ ΙΤΕΑΣ Α.Ο ΚΥΜΗΣ Α.Ε ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Γ.Σ ΚΑΔΜΟΣ ΘΗΒΑΣ  ΓΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ
2000-01 Γ.Σ ΧΑΛΚΙΔΟΣ ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΘΗΒΑΣ  Γ.Ε ΘΗΒΩΝ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Ε ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΓΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ
2001-02 Γ.Σ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ   ΛΑΜΙΑΣ ΑΣ ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ Α.Ε.ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΓΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ
2002-03 Α.Σ ΙΩΝΙΚΟΣ ΛΑΜΙΑΣ ΑΣ ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ ΑΣΕ ΜΠΟΥΚΑΛΗ Α.Ε ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ ΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΜΑΛΕΣΙΝΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ
2003-04 Γ.Σ ΚΑΔΜΟΣ ΘΗΒΑΣ ΓΑΣ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ ΑΕ ΚΑΡΥΣΤΟΥ Α.Ε ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ
2004-05 Γ.Σ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ Α.Ο ΜΩΛΟΣ Γ.Σ ΔΙΣΤΟΜΟΥ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Γ.Ε ΘΗΒΩΝ
2005-06 Γ.Σ ΧΑΛΚΙΔΟΣ Α.Σ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ Α.Σ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ  Α.Ε.Ε ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΓΣ ΙΤΕΑΣ Γ.Ε ΘΗΒΩΝ
2006-07 Γ.Σ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ ΓΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ ΑΡΗΣ ΧΑΛΚΙΔΟΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Γ.Σ  ΙΤΕΑΣ Α.Σ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ Α.Σ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ
2007-08 Α.Ε ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ ΓΣ ΤΑ ΟΙΝΟΦΥΤΑ ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Σ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ Α.Σ ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ
2008-09 Γ.Σ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ ΑΜΣ ΚΥΝΟΣ ΛΙΒΑΝΑΤΩΝ ΓΣ ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΑΣ ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Σ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ
2009-10 Γ.Π.Σ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ ΑΣ ΔΙΟΝΥΣΟΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Σ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΑΣ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ
2010-11 Γ.Σ ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΘΗΒΑΣ  ΑΣ ΜΟΥΤΑ ΔΟΜΟΚΟΥ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΑΣΕ ΜΠΟΥΚΑΛΗ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ
2011-12 A.E.E ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ AO ΦΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ
2012-13 Γ.Σ ΚΥΜΗΣ Α.Σ ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ ΑΡΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ
2013-14 Ε.Σ ΚΑΔΜΟΣ ΘΗΒΑΣ ΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΜΑΛΕΣΙΝΑΣ ΓΕ.Ν.ΑΡΤΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Γ.Σ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ Α.Ε.Ε.ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Ε.Ε.ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ ΓΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ
2014-15 Γ.Σ ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ Γ.Σ ΙΤΕΑΣ Γ.Σ ΑΤΛΑΣ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ Γ.Σ ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ ΑΠΟΛΩΝ ΠΑΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Ε.Ε.ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
2015-16 Α.Σ ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ ΑΝΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ Γ.Σ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ  ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ Α.Ε.Ε.ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ ΑΠΟΛΩΝ ΠΑΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
2016-17 Γ.Σ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ  ΑΠΟΛΩΝ ΠΑΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΣΚ ΣΥΛΛΑΣ Λ.ΑΙΔΗΨΟΥ Γ.Σ ΙΤΕΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΓΣ ΙΤΕΑΣ ΣΚ ΣΥΛΛΑΣ Λ.ΑΙΔΗΨΟΥ
2017-18 A.Σ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ ΓΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ Ν.Γ.Σ ΑΛΙΑΡΤΟΥ ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ Γ.Ε Ν.ΑΡΤΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ   Σ.Κ ΣΥΛΛΑΣ     Λ.ΑΙΔΗΨΟΥ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΣΚ ΣΥΛΛΑΣ         Λ.ΑΙΔΗΨΟΥ
2018-19 ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡΥΜΝΑΣ Γ.Σ ΑΤΛΑΣ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ  ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ  ΣΚ.ΣΥΛΛΑΣ          Λ.ΑΙΔΗΨΟΥ Α.Γ.Ε.ΧΑΛΚΙΔΑΣ  ΣΚ ΣΥΛΛΑΣ Λ.ΑΙΔΗΨΟΥ                             
2019-20 ΓΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ         ΣΚ ΣΥΛΛΑΣ Λ.ΑΙΔΗΨΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΜΑΚΑΡΟΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ

 

ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΕΣΚΑΣΕ 
   
1 ΕΝΩΣΗ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΚΑΔΜΟΣ ΘΗΒΑΣ
2 ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ  ΣΥΛΛΟΓΟΣ  ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ
3 ΝΕΟΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΛΙΑΡΤΟΥ 
4 ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ  ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ
5 ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ
6 ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ
7 ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΨΥΧΑΓΩΓΙΚΗ ΛΕΣΧΗ  ΜΕΔΕΩΝ
8 ΑΚΑΔΗΜΙΑ  ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ ΠΡΩΤΕΑΣ
9 ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΜΑΥΡΟΜΑΤΙΟΥ
10 ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ  ΛΕΥΚΤΡΩΝ "Ο ΕΠΑΜΕΙΝΩΝΔΑΣ "
11 ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
12 ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
13 ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΝΕΥΒΟΙΚΟΣ    ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ   ΧΑΛΚΙΔΑΣ
14 ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ  ΧΑΛΚΙΔΑΣ
15 ΑΘΛΗΤΙΚΗ  ΕΝΩΣΗ  ΕΞΩ   ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ
16 ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΔΡΟΣΙΑΣ
17 ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ  ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
18 ΓΥΜΝΑΣΙΚΗ  ΕΝΩΣΗ   ΝΕΑΣ  ΑΡΤΑΚΗΣ  "ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ"
19 ΓΥΜΝΑΣΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ  ΝΕΑΣ  ΑΡΤΑΚΗΣ
20 ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΝΕΑΣ  ΑΡΤΑΚΗΣ
21 ΑΘΛΗΤΙΚΟ  ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΔΟΞΑ ΔΙΡΦΥΩΝ ΜΕΣΣΑΠΙΩΝ
22 ΠΑΝΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ  ΣΥΛΛΟΓΟΣ
23 ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΙΜΝΗΣ
24 ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ  ΑΥΛΙΔΑΣ
25 ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ  ΑΙΑΝΤΑΣ  ΑΥΛΙΔΑΣ
26 ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ " ΑΣΤΕΡΑΣ " 1980
27 ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΑΙΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ 
28 ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΥΜΗΣ
29 ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ   ΣΥΛΛΟΓΟΣ   ΚΥΜΗΣ
30 ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ    ΚΑΡΥΣΤΙΑΣ " Η ΚΑΡΥΣΤΟΣ"
31 ΑΘΛΗΤΙΚΟ  ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ  ΚΑΡΥΣΤΟΥ
32 ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ   ΣΤΥΡΩΝ
33 ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ  ΕΡΕΤΡΙΑΣ
34 ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ  ΚΟΝΙΣΤΡΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΧΩΡΩΝ 
35 ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ " ΣΥΛΛΑΣ ¨" Λ. ΑΙΔΗΨΟΥ 
36 ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ  ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ  ΣΥΛΛΟΓΟΣ
37 ΑΘΛΗΤΙΚΗ   ΑΚΑΔΗΜΙΑ  ΙΣΤΙΑΙΑΣ
38 ΜΑΚΑΡΟΣ  ΑΜΦΙΣΣΑΣ
39 ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ  ΣΥΛΛΟΓΟΣ  ΙΤΕΑΣ
40 ΔΩΡΙΔΑ   ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ  ΣΥΛΛΟΓΟΣ
41 ΑΚΑΔΗΜΙΑ  ΑΘΛΗΜΑΤΩΝ  ΑΜΦΙΣΣΑΣ
42 ΠΑΝΕΥΡΥΤΑΝΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ  ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ
43 ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ  ΑΤΛΑΝΤΑΣ 2008  ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
44 ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ "  Η  ΑΝΑΓΕΜΝΝΗΣΗ" ΛΑΜΙΑΣ
45 ΕΣΠΕΡΟΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ  ΛΑΜΙΑΣ 
46 ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΩΝ  ΜΠΟΥΚΑΛΗ
47 ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ  ΠΡΩΤΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ
48 ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΜΩΛΟΣ
49 ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ   ΣΤΥΛΙΔΑΣ ΤΑ ΦΑΛΑΡΑ
50 ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ "ΑΡΗΣ" ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ
51 ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΟΜΟΚΟΥ " Η ΜΟΥΤΑ "
52 ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΜΟΡΦΩΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ " ΚΥΝΟΣ ΛΙΒΑΝΑΤΩΝ"
53 ΛΟΚΡΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ  ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ
54 ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ  " ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΜΑΛΕΣΙΝΑΣ "
55 ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ  Η  ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ  " ΛΑΡΥΜΝΑ"
56 ΛΑΡΚΟ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ  " ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ "  ΜΑΡΤΙΝΟΥ 
57 ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ  ΣΥΛΛΟΓΟΣ   ΑΡΗΣ  ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ 
58 ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ    ΣΥΛΛΟΓΟΣ " ΛΑΜΙΑ"

 

ΑΝΑΡΤΗΘΗΚΕ 11/5/2020  12:00